Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego – 06.10.2021

INFORMACJA PRASOWA

ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO (World Cerebral Palsy Day) obchodzony jest 06.10 i jest dedykowany 17 000 000 osób z mózgowym porażeniem żyjących na całym świecie oraz 350 000 000 osób, które mieszkają, opiekują się lub pracują zawodowo z osobami z MPD.  

Tego dnia, w geście solidarności z Osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym  prestiżowe budynki i kultowe miejsca na całym świecie, a w Poznaniu będą: Stadion Poznań, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Urząd Miasta Poznania z dziedzińcem, Avenida Poznań, Teatr Muzyczny, Posnania, iglica MTP i fontanna Wolności.

Zapraszamy mieszkańców naszego miasta do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w dniu 06.10.2021 na placu Wolności od godziny 17.30, a zakończy się o 19.15 wspólnym dawaniem zielonego światła  wsparcia i nadziei .

PROGRAM

Od 17.30 będzie wspólne muzykowanie z NORDOFF ROBBINS POLSKA, w tym samym czasie będzie można uczestniczyć w zbiórce publicznej prowadzonej przez Fundację FANARI, której wolontariuszki będą częstować pysznym ciastem i zupą dyniową. Będzie też zielona wata cukrowa i piękne balony.

O 18.30 zazieleni się fontanna Wolności, zostaną przyznane tytuły Przyjaciela Żurawinki oraz nastąpi ogłoszenie  wstępnej  liczby osób z MPD zamieszkującej Miasto Poznań w ramach akcji „POLICZMY SIĘ”, która trwa w Poznaniu do końca 2021 roku.

O 19.00 odtańczony zostanie, dla 17 000 000 osób z MPD żyjących na świecie, Jerusalem Dance Challenge, a kwadrans później mieszkańcy naszego miasta latarkami dadzą zielone światło nadziei!

Wydarzenia są częścią Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2021 pn. „Dajemy zielone światło” trwającego od 01 do 08 października, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania i jest współfinansowany ze środków budżetu miasta. W ramach PT MPD 2021 organizowane są: sesje muzykoterapeutyczne z Nordoff Robbins Polska), prezentacje projektów realizowanych w Poznaniu na rzecz osób z MPD przez: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego  im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” oraz prezentacja Społecznej Szkoły Podstawowej „ZAKĄTEK”. Trwa również akcja informacyjna na temat mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzona przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Żurawinka”, którzy przekazują mieszkańcom Poznania kilka tysięcy ulotek.

Współorganizatorami wydarzeń Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego w Poznaniu są: Fundacja FANARI, Nordoff Robbins Polska, Społeczna Szkoła Podstawowa „ZAKĄTEK”, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego  im. Karola Marcinkowskiego, Polska Akademia Niepełnosprawności Dziecięcej, Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Potrafię Więcej.

Informacje o głównym organizatorze wydarzeń: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych  z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym  „Żurawinka” powstało w Poznaniu w roku 1993 z inicjatywy rodziców dzieci z MPD, aby pomagać im we wszystkich dziedzinach ich życia. Jest od roku 2004 organizacją pożytku publicznego zarządzaną wolontaryjnie przez opiekunów osób z MPD. Stowarzyszenie w okresie 27 lat funkcjonowania zrealizowało ponad 160 projektów na rzecz osób z MPD i ich opiekunów. Prowadzi Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka” dla dorosłych osób z MPD niezdolnych do samodzielnej egzystencji , realizuje projekty w zakresie wieloprofilowej rehabilitacji osób z MPD, opracowuje innowacje służące osobom zależnym i ich opiekunom, aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami poprzez: sport, sztukę i aktywną rekreację.

Za swoją wolontaryjną działalność na rzecz Poznania Stowarzyszenie posiada tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2009 w kategorii zespołowej,  a w roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. Opracowana przez  stowarzyszenie innowacja pn. „PASZPORT ŻYCIA” zdobyła tytuł INICJATORA ROKU 2019 w kategorii ”zdrowie”. Wolontariusze zarządzający stowarzyszeniem posiadają, za swoją pracę charytatywną krzyże zasługi przyznawane przez Prezydenta RP.

Od 2013 roku Stowarzyszenie współpracuje z ogólnoświatową koalicją organizacji pomagających osobom żyjącym z MPD i skupionych wokół inicjatywy World CP Day (www.worldcpday.org )

Kontakt dla mediów:  Anna J. Nowak  – prezes,   tel. 692 629 628/ e-mail: anna.nowak@zurawinka.pl  

                                     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content